גן לאומי הקסטל

אחד מאתרי רשות הטבע והגנים האהובים עלי.

הקסטל (הר מעוז) – משלט חשוב במלחמת העצמאות על אם הדרך לירושלים, כיום משמש אתר הנצחה לקרבות שחרור הדרך לירושלים, מצפור ואנדרטה לקרבות חטיבת פלמ"ח "הראל"

הטיול מתחיל בהקרנת סרטון פתיחה, ואחריו ארבע "תחנות הפעלה" לקבוצות, מעבר בתעלות הקשר וסרטון מסכם המבוצע במערה מתחת לפסגת ההר.

הצמחיה על ההר ומדרונותיו היא צמחיה אופיינית להרי ירושלים, וכוללת בין היתר עצי אלון מצוי ואגס סורי, שיחי אוג הבורסקאים, לוטם שעיר ומגוון עשבוניים כולל סחלבים, רקפותדרדר כחול, מרוות ירושלים ורבים אחרים.

למרגלות החנייה באתר נמצא אתר הנצחה. שביל ההליכה עולה אל "בית המוכתר" בפסגת ההר, למרגלותיו נמצאת אנדרטה לזכר נופלי קרב הקסטל. לפני בית המוכתר עצמו, ניתן להיכנס לשביל בתעלות הקשר המקיפות את פסגת ההר – הילדים עפו על זה! (שביל זה כולל מעבר קצר ונמוך בגובה כמטר וחצי, וניתן לגשת ממנו לבונקרים שאינם מוארים – אל תשכחו פנס), מהתעלות עוברים לאנדרטה לזכר החללים ומגיעים למערה מתחת לפסגת בית המוכתר בה יש סרטון על קרב הקסטל (במערה יש גם חלקי בית בד), ולאחר מכן עולים לתצפית הפסגה ויורדים בשביל יפהפה לעבר החנייה.

בפעם הראשונה שביקרנו שם נדהמתי והילדים עפו על תחנות הפעילות, בהן יש אתגרים הדורשים נחישות, עבודת צוות, תכנון, מחשבה… התחנות נקראות על שם תכונות חשובות: נחישות, רעות, מנהיגות ואמינות ודרך זאת מומחשים הערכים שהובילו את הלוחמים על ההר לפני שנים.

לפרטים על שעות פתיחה ועלות כניסה – אתר הקסטל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s